Kraj Hiszpania

Stolica: Madryt
Powierzchnia: 504 645 km²
Ludność: 47 150 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: hiszpański
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 230 V

Andaluzja

Andaluzja - Costa Almeria

Aragonia

Barcelona

Costa Azahar

Costa Blanca

Costa Brava

Costa De La Luz

Costa del Sol

Costa Dorada

El Hierro

Nienaruszony przez cywilizację krajobraz, świetne miejsca do nurkowania i wyspiarski folklor.

Informacje ogólne

Wymarzona wyspa dla turystów wybierających się na „Kanary”, ale poszukujących ciszy i spokoju. Większość z nich woli spędzać wczasy w głośnych kurortach na Teneryfie, przez co malownicze tereny El Hierro stają się enklawą dla miłośników turystyki pieszej, egzotycznych krajobrazów i dzikiej przyrody. W kilku przyjemnych wioskach można zaszyć się na dobre i korzystać z niczym nieskażonego środowiska i romantycznych, górskich pejzaży. W niektóre regiony wyspy można dotrzeć tylko na piechotę, by później podziwiać spowite mgłą wzgórza, zza których wstaje odległe słońce rozświetlające kolejno malownicze połacie zieleni. Na wyspie znajduje się kilka godnych uwagi miasteczek, porośnięte jałowcami płaskowyże oraz widoki na wynurzające się z oceanu formacje skalne.

Wystarczy spojrzeć na mapę, by zauważyć, że El Hierro jest najdalej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, którą otaczają wzburzone wody Oceanu Atlantyckiego. Położona niedaleko marokańskiego wybrzeża wyspa mierzy zaledwie 25 km z północy na południe i 27 ze wschodu na zachód, więc praktycznie można ją zwiedzić w jeden dzień, dlatego wielu turystów traktuje ją jako cel jednodniowych wycieczek. Jest to jednocześnie najmniejsza i najmniej zaludniona wyspa archipelagu, na której nie rozwinął się przemysł, a ludność zajmuje się przede wszystkim produkcją rzemieślniczą, tkactwem i ceramiką. Żaden widok nie zastąpi górzystych przestrzeni ze skalnymi ścianami, które przetasowane są zielonymi polami i pastwiskami tworzącymi sielankową scenerię. Niektóre partie wybrzeża charakteryzują się poszarpanymi skałami, natomiast na południu wyspy dominują tereny pochodzenia wulkanicznego ustępujące gdzieniegdzie sosnowym lasom. Z niemalże każdego miejsca wyspy można dostrzec jej najwyższy szczyt, jakim jest Malpaso liczący 1501 m n.p.m. Chociaż plaże nie należą do najpiękniejszych na „Kanarach”, wielu turystów zagląda na wyspę, by zanurkować w parku morskim La Restinga.

Nazwa wyspy wzięła się od plemienia Guanczów, które nazywało ją Hero, przekształcone po hiszpańskich podbojach na El Hierro, czyli „żelazo”, chociaż na wyspie żelazo nie występuje, a jej nazwa do dziś pozostaje tajemnicą. W powszechne użycie weszło również określenie „Wyspa Południkowa”, ponieważ przez stulecia traktowano ją jako południk odniesienia według którego wykreślano mapy morskie, a w mniemaniu dawnych odkrywców był to najbardziej wysunięty na zachód znany ląd. Teorię taką wysnuł grecki uczony Ptolemeusz w II w. n.e. Obowiązywała ona do roku 1884, kiedy to wyznaczono „południk zero” w angielskim Greenwich. Struktura wyspy powstała 50 tys. lat temu za sprawą erupcji wulkanicznych, a na jej obszarze można doliczyć się blisko 500 stożków wulkanicznych. Niewielka wyspa została podbita przez Hiszpanów w XV w. i pozostała w ich rękach do czasów dzisiejszych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Najważniejszym ośrodkiem na wyspie jest jej stolica Valverde, którą charakteryzuje luźno rozrzucona, biała zabudowa i malownicze położenie wśród sadów owocowych, winnic i plantacji egzotycznych kwiatów. Podobnie jak sąsiednie wyspy, El Hierro, zdobył Jean de Bethencourt pokonując okolicznych mieszkańców, niemniej samo miasto powstał dopiero w 1610 r., kiedy wyspiarze szukali schronienia przed potężnym huraganem i w miejscu osłoniętym resztkami wulkanicznego stożka zaczęli wznosić osadę i budować świątynie. W 1812 r. natomiast założono magistrat sprawujący władzę nad całą wyspą. W mieście nie  można się zgubić, a turyści traktują Valverde jako przystanek w podróży do odleglejszych zakątków, niemniej warto poświęcić chwilę na spacer. Na uwagę zasługuje świątynia Iglesia de la Concepcion, której dzwonnicę można potraktować jako punkt widokowy. W jej wnętrzu znajduje się ciekawe malowidło „Niepokalane Poczęcie” oraz kazalnica w kształcie orła. W mieście znajduje się również kilka przyjemnych restauracji, w których można pokusić się o jakiś wyspiarski specjał kulinarny.

La Restinga – niewielki kurort z malowniczym portem rybackim, świetnymi restauracjami serwującymi najświeższe owoce morza i ryby oraz najdogodniejszą na wyspie bazą noclegową. Do miejscowości zagląda najwięcej miłośników nurkowania, gdyż przy marinie działają najlepsze ośrodki nurkowe, a okolica uchodzi za raj do zwiedzania podwodnego świata. Na okolicznych wodach utworzono rezerwat przyrody Punta de la Restinga chroniący szereg gatunków flory i fauny. Przy porcie znajduje się niewielka, ciemno-piaszczysta plaża idealna dla turystów poszukujących promieni słonecznych.

Las Puntas – miejscowość wypoczynkowa słynie z tego, że znajduje się w niej najmniejszy hotel świata wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Budynek portowy wzniesiono w 1884 r. i dopiero później zaadaptowano na miejsce noclegowe. Miasteczko swoją popularność zawdzięcza także malowniczemu położeniu we wschodniej części zatoki El Golfo u stóp wzniesienia La Pena i niezapomnianym widokom na okolice. Największą atrakcją jest park wodny Cascades del Mar, w którym turyści mogą korzystać z różnej wielkości basenów położonych wśród kaskad, wodospadów, mostków i fontann. Podczas spaceru po malowniczym wybrzeżu warto zwrócić uwagę na wynurzające się z oceanu skały Roques de Salmor tworzące rezerwat Tibataje.

Kuchnia

Mimo przynależności kuchni Wysp Kanaryjskich do Hiszpanii posiadają one odmienną kulturę i tradycje kulinarne. Kuchnia kanaryjska w dużej mierze nawiązuje do tradycji i prostych połączeń pierwotnych mieszkańców wysp – Guanczów, których kultura po podboju hiszpańskim w znacznym stopniu zaginęła. Podstawowymi składnikami są tutaj głównie pieczone lub grillowane ryby i owoce morza, jak również mięso, ryż, kukurydza, bataty oraz typowe warzywa i owoce tropików. Dania są dość proste i bardzo smaczne, a sporą część menu zajmują tzw. potrawy jednogarnkowe.

Jednym z najpopularniejszych dań wszystkich wysp są: papas arrugadas – czyli miejscowe, pomarszczone ziemniaki podawane zwykle z sosem mojo, potaje canario – zupa warzywna z kawałkami mięsa, ropa vieja – gęsty gulasz z ciecierzycą, smażonymi ziemniakami, pomidorami i cebulą oraz conejo con salmorejo – królik z bardzo pikantnym sosie pomidorowym. Popularnym dodatkiem do potraw są różnego rodzaju sosy, a do najczęściej pojawiających się na stołach należą majo picon – robiony z mieszanki papryki, ostrego chili i oliwy – podawany zwykle do ziemniaków lub mięs oraz lekki sos majo verde na bazie czosnku, kolendry i oliwy dodawany do dań rybnych lub sałatek.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W menu można również spotkać wiele dań, które przywędrowały tu z Hiszpanii, jak: paella podawana tradycyjnie z mięsem, owocami morza i warzywami czy andaluzyjskie gazpacho – chłodnik z przetartych, świeżych warzyw. Na wybrzeżu królują krewetki (gambas), rybne pierożki  często z dodatkiem pomidorów (empanadillas) oraz omlet ziemniaczano-jajeczny – tzw. tortilla. Z lądu pochodzą też tradycje wyrobu szynki Jamon Serrano oraz flan – podawany tu w formie budyniu z karmelem. Widoczna jest tu również tradycja tapas – przystawek podawanych do wina lub między głównymi posiłkami, którymi są tu zapiekanki z papryki, krewetki, omlety z dodatkiem pieczarek, papryki lub pomidorów.

Archipelag Kanaryjski posiada swoje regionalne trunki dostępne na wszystkich wyspach, z których najważniejsze to bursztynowe wino Malvasia pochodzące z Lanzarote i rum z dodatkiem miodu – Ron Miel – pochodzący z Gran Canarii.

Obyczaje

Hiszpanie to naród uwielbiający tłum i zabawę. Często spotykają się w barach na rozmowy czy wspólne zabawy uciekając od siedzenia w domu. W większości, nawet niewielkich miast znakomitą porą spotkań są popołudnia, a po 20 ulice i bary zapełniają się ludźmi w każdym wieku, którzy prowadzą konwersacje. Uwielbiają się również bawić, z czego słyną na całym świecie, a ogromna ilość festiwali i świąt jest to tego znakomitą okazją.

Bez wątpienia najsłynniejszą tradycją hiszpańską jest korrida – widowisko walki człowieka z bykiem oglądane na specjalnie przystosowanych arenach i ogromnymi widowniami. Wyspy Kanaryjskie były jednak pierwszą autonomią hiszpańską, która w 1991 r. zakazała organizacji tego typu imprez, a areny na wyspach służą dziś jako miejsca widowiskowe podczas fiest.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Podczas dyktatury generała Franco huczne obchodzenie świąt było zakazane, przez co po odrodzeniu kulturowym są one bardziej celebrowane niż w innych krajach. Mówi się nawet, że wyspiarze codziennie gdzieś mają lokalne fiesty i zawsze znajdzie się miejsce na zabawę. Najwięcej przypada ich w okresie letnim, przez co są dodatkową atrakcją dla przyjezdnych. Kalendarz imprez zaczyna się już w styczniu w Wigilię święta Trzech Króli, kiedy to w Santa Cruz de Tenerifa odbywa się barwna parada. W tym samym mieście bardzo hucznie obchodzone jest zakończenie karnawału, a 3 maja również obchody rocznicy założenia miasta. Boże Ciało, podobnie jak w całej Hiszpanii, kojarzy się z barwnymi, kwiecistymi dywanami i procesjami najważniejszymi ulicami miast. Najciekawsze obchody można zobaczyć w La Orotavie (osiem dni wcześniej odbywa się tu wielka pielgrzymka) oraz w La Laguna. Najważniejsze fiesty w lecie to odbywające się 25 lipca obchody dnia św. Jakuba Apostoła, rocznica bohaterskiej obrony Santa Cruz de Tenerife przed oddziałami lorda Nelsona, Nuestra Senora del Carmen świętowane w portach całej wyspy oraz nawiązująca do pierwotnej kultury Guanczów Bajada de la Rama fiesta w Garachico obchodzona 16 sierpnia. Warto też udać się 19 września do Icod de los Vinos na barwną fiestę na cześć Cristo del Calvario.

Cechą łączącą wszystkich Hiszpan jest luźne podejście do poczucia czasu. Radość płynąca z życia oraz spotkania z przyjaciółmi czy czas dla siebie są w tej kulturze równie ważne jak praca, a słynne powiedzenie "manana" – czyli przekładanie wszystkiego na później stało się wręcz tradycją i normalnym podejściem do załatwiania spraw. Umawiając się z Hiszpanem na spotkanie trzeba dokładnie ustalić godzinę, bo często podczas spóźnień pojawia się wymówka, że godzina ma 60 minut. Takie podejście do życia sprawia, że osoby z innych krajów Europy często źle odbierają ich niepunktualność, ale sami Hiszpanie podchodzą do tego jak do normalnego trybu życia.

Aktywny wypoczynek

Na El Hierro istnieje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Miejscowe biura organizują między innymi wyprawy do jaskiń, kanionów, wycieczki po wyspie, wspinaczkę skałkową, a także wycieczki konne, rowerowe i piesze z przewodnikiem. Wyspa jest rajem dla nurków dzięki miejscom, w których można podpatrywać oceaniczne stworzenia, a także podwodne wulkaniczne skały. W kilku miejscach działają szkoły nurkowe prowadzące szkolenia oraz podwodne wycieczki z wybrzeża lub łodzi.

Wycieczki Fakultatywne

Mirador de la Pena – malowniczy punkt widokowy na wyspę, zatokę El Golfo i strome urwiska skalne, przy którym wybudowano najlepszą restaurację na wyspie zaprojektowaną przez kanaryjskiego artystę Cesara Manrique.

Mirador de Jinama – z wysoko osadzonego punktu widokowego rozpościerają się niezapomniane widoki na żyzne równiny, zatokę El Golfo oraz sąsiednią wyspę La Palmę. Niekiedy uroku widokom dodaje mgła, niemniej przy dużym stężeniu może ograniczać widoczność.

Wycieczka po wyspie – najlepszym sposobem na zwiedzenie wyspy jest wycieczka wynajętym samochodem, w trakcie której można poznać jej niezwykły urok i odwiedzić niecodzienne, choć w ogóle nie związane z turystyką miejscowości. Warto zajechać do wioski Guarazoca otoczonej malowniczymi polami, nad którymi często unosi się mgła będąca doskonałym tematem fotograficznym. Ciekawym miejscem jest Roques de Salmor, w którym wylęgają się rozmaite gatunki ptaków czy osada Las Montanetas z typową, wyspiarską zabudową. Z ciekawości można zaglądnąć do La Albarrada, by zobaczyć miejsce, w którym kształtowała się kultura Herrenos. Pozostały po niej ruiny starożytnych domów z kamienia i pozostałości ulic.

Frontera – do drugiego pod względem wielkości miasteczka na wyspie warto zajechać ze względu na charakterystyczną świątynię Iglesia de Nuestra Senora de Candelaria z trzypiętrową dzwonnicą, a także z powodu wyśmienitego wina „Vina Frontera” produkowanego tylko w tym miejscu. Niedaleko Frontery znajduje się jedna z najstarszych osad na wyspie, którą przekształcono w etnograficzne muzeum Eco-museo Poblado de Guinea. Turystyczną trasę poprowadzono wśród jaskiń i wulkanicznych korytarzy prezentując w ten sposób warunki życia pierwszych osadników – plemienia Bimbaczów.

Lagartario – niezwykłe miejsce poświęcone unikatowemu na świecie gatunkowi wielkiej jaszczurki z Hierro. Egzotyczne gady i sposób ich ochrony można zobaczyć w specjalnie przygotowanej placówce.

Faro de Orchilla – na najdalej wysuniętym na południowy-zachód punkcie archipelagu dumnie wznosi się latarnia morska wypatrująca zagubionych żeglarzy próbujących dotrzeć do wybrzeży Afryki. Z niezwykłego miejsca można podziwiać bezkres oceanu oraz niezapomniane zachody słońca. Niedaleko latarni znajduje się Monumento al Meridiano Cero – miejsce uważane przez wieki za Południk Zerowy, będący podstawą do przeprowadzania obliczeń geograficznych i wykreślania map.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Pozo de las Calcosas – w pobliżu El Mocanal znajdują się naturalne baseny skalne sąsiadujące z dobrze zachowaną prastarą osadą i odrestaurowanymi domami. Z okolic osady można podziwiać niebywałe widoki na strome klify, o które roztrzaskują się turkusowe fale.

Pozo de la Salud – znane na Wyspach Uzdrowisko, do którego zaglądają turyści zarówno przybywający na El Hierro z jednodniową wizytą, jak i letnicy wypoczywający na wyspie przed dłuższy czas. Źródła odkryte w 1830 r. mają właściwości lecznicze i zostały dopuszczone do użytku publicznego, dzięki czemu cieszą się popularnością turystów pragnących podreperować swoje zdrowie.

Ermita de Nuestra Senora de los Reyes – ważne miejsce pielgrzymkowe, do którego przybywają wyspiarze, by modlić się przy niewielkiej kapliczce skrywającej figurkę Matki Boskiej Królów. Z rzeźbą patronki wyspy wiąże się obrzęd zapoczątkowany w 1741, podczas którego wierni specjalnym szlakiem przenoszą jej podobiznę z sanktuarium w La Dehesa do świątyni w Velverde.

Wycieczki na okoliczne wyspy:

Gomera – dzika i najbardziej zagadkowa z Wysp Kanaryjskich, która kryje wiele nietkniętych przez człowieka miejsc z unikalna przyrodą. Rejsy przypływają głównie do portu w stolicy wyspy – San Sebastian, gdzie znajduje się wiele pamiątek z wyprawy Krzysztofa Kolumba. Warto zobaczyć leżący w centralnej części wyspy Park Narodowy Garajonay, który wraz z innymi lasami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Teneryfa – największa i uważana za najpiękniejszą z Wysp Kanaryjskich znajduje się ok. 300 km od wybrzeży Afryki. Mimo widocznym na każdym kroku wpływom kultury hiszpańskiej i europejskiej uważana jest za egzotyczną część kraju. Stolicą jest położone na północno-wschodnim krańcu wyspy Santa Cruz de Tenerife – po Las Palmas na Gran Canarii największe miasto Wysp Kanaryjskich. Znajduje się tu transatlantycki port przeładunkowy oraz pasażerski, jak również wiele pamiątek po ciekawej i bogatej historii miasta oraz wyspy. Centrum społecznym miasta jest Plaza de Espana ze sztucznym jeziorem. Najbardziej znanymi zabytkami miasta są: kościół Nuestra Senora de la Concepcion, Muzeum Naturalne oraz Muzeum Militarne z bogatym zbiorem armat. Jest tu tez wiele pałacyków, parków z  posągami i urokliwych placyków, ale najbardziej charakterystyczny jest wybudowany przy porcie na wzór opery w Melbourne gmach Auditorio. Na Teneryfie jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Candelaria – nadmorskie miasteczko, w którym największym skarbem jest bazylika Nuestra Senora de Candelaria z cudowna figurką Matki Boskiej z 1827 r. 15 sierpnia odbywają się tutaj uroczystości, na które ściągają pielgrzymi nie tylko z wyspy. Niedaleko bazyliki znajduje się 10 posągów dawnych przywódców wywodzących się z Guanczów. Guimar – niewielka miejscowość zachodniej części wyspy gdzie w drugiej połowie XX w. odkryto piramidy niemal identyczne jak te w Egipcie i Ameryce Południowej. Odkrywca zbudował tu również łódź wg rycin z czasu powstania piramid, którą przepłynął Atlantyk w 1970 r. Icod de Los Vinos – znajduje się tutaj jeden z najciekawszych na świecie pomników przyrody – ponad tysiącletnie drzewo Drago, wysokie na 15 m z bardzo poplątanymi gałęziami, na końcu których rosną podłużne liście. W granicach miasta znajduje się również bardzo ciekawa jaskinia z tunelami długości 17 km która jest rajem dla grotołazów ze względu na bogatą szatę naciekową. La Orotawa – oddalona zaledwie o 5 km od Puerto de la Cruz jedna z najstarszych i najpiękniejszych miejscowości na Teneryfie. Duże znaczenie miasta w XVII w. widać po przepięknych budowlach z tego okresu jak doskonale odrestaurowane Liceo de Taoro, Casa de los Balcones czy imponujący kościół Iglesia de San Augustin. La Laguna – jedno z najstarszych hiszpańskich miast na wyspie, które pełniło niegdyś rolę stolicy. Malowniczo położone na wysokości 650 m n.p.m. zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale przede wszystkim wspaniałą architekturą Starego Miasta wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jednym z najstarszych uniwersytetów składającego się z 5 kampusów. Od niedawna uniwersytet prowadzi program wymiany młodzieży, również z Polską. Monkey Park – znajdujący się ok. 15 km od Los Cristianos duży ogród zoologiczny, gdzie zwierzęta biegają swobodnie, a celem budowy było pokazanie zachowania zwierząt w grupie przy stworzeniu im jak najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków bytu. Loro Park – ogromny ogród zoologiczny znajdujący się przy Puerta de la Cruz, gdzie odbywają się jedne z najlepszych pokazów delfinów i orek, tresura tygrysów oraz ptaków egzotycznych. Wizytówka parku jest oceanarium ze szklanym tunelem umożliwiającym obserwację życia rekinów. Siam Park – park wodny w okolicach Playa de los Americas otwarty w 2008 r. i będący jednym z najciekawszych w Europie. Znajduje się tu kilka stref tematycznych, dzika rzeka z atrakcjami, Wieża Mocy – jedna z najwyższych zjeżdżalni wodnych w Europie (28 m wysokości), wiele zjeżdżalni o różnym stopniu trudności, sztuczna fala oraz spływ na pontonach (jeden z nich – Temple Guardian jest największym na świecie). Jest tu również wiele restauracji, sztuczna plaża, plac zabaw dla małych dzieci („Zaginione Miasto”) i sklepy z pamiątkami. Nieco  dalej znajduje się również bardzo popularny Aqaland Costa Adeje, który poza wieloma basenami i zjeżdżalniami oferuje występy delfinów i wiele atrakcji dla dzieci.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na El Hierro?
Sezon turystyczny na El Hierro trwa cały rok, a w chłodniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej 20oC w ciągu dnia. Dzięki górzystemu krajobrazowi temperatura wewnątrz wyspy staje się niższa wraz z wysokością, niemniej sprzyja to zwiedzaniu wyspy.

Podróżując na wyspę warto wcześniej zapoznać się z kalendarzem imprez. Ciekawa jest przykładowo Fiesta de San Isidro organizowana 15 maja w stolicy wyspy Valverde, Fiesta de San Juan 24 czerwca w La Restinga i Las Puntas, czerwcowe święto „Sprytnych” w San Andres oraz lipcowa Fiesta de la Virgen del Carmen. Dużą popularnością cieszą się również konkursy fotografii podwodnej organizowane w La Restinga.

Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii i jakie są orientacyjne ceny?
W Hiszpanii od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na El Hierro?
Najczęściej kupowanymi pamiątkami z El Hierro są wyrzeźbione w zastygłej lawie, gadżety związane z wyspą oraz trunki – głównie rum palmowy i likier bananowy. Często w sklepikach i na targowiskach pojawiają się też wyroby z muszli i zamknięty w fantazyjnych, szklanych karafkach czarny piasek. Turyści często rozglądają się za różnymi wyrobami plecionymi jak koszyki wytwarzane z liści palmowych, trzciny czy wikliny. Z dbałością o szczegóły wykonywane są wyroby garncarskie, a także hafty, koronki i wyroby z jedwabiu. Przykładowo ciekawe narzuty na łóżka, kilimy i torby wyrabiają ręcznie kobiety z większości wiosek na El Hierro. Z wyspy warto przywieźć butelkę dobrego wina jak chociażby „Vina Frontera”.
Wyspy Kanaryjskie od XIX objęte są strefą wolnocłową przez co wiele towarów jest tańszych niż w Europie. Poza tym wiele produktów objętych zwykle wyższym podatkiem w krajach europejskich tutaj obciążone podatkiem do 5%.

Jaki czas obowiązuje na Wyspach Kanaryjskich?
Wyspy Kanaryjskie należą w całości do strefy czasu  zachodnioeuropejskiego, co w praktyce oznacza, że po wylądowaniu przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Czas zmieniany jest na letni i zimowy w tych samych datach co w Zachodniej i Środowej Europie.

Jak poruszać się po El Hierro?
Komunikacja na wyspie nie jest zbyt dobrze rozwinięta, a regularne kursy autobusowe odbywają się tylko między największymi miejscowościami. Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie auta, a w wielu wypożyczalniach można zarezerwować auto przez internet jeszcze przed przylotem na wyspę. Polskie prawo jazdy jest powszechnie akceptowane. Wyspa ma połączenie promowe z Los Cristianos na Teneryfie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są na El Hierro?
Na El Hierro nie ma zbyt wielu plaż dlatego turyści we własnym zakresie powinni rozglądać się za miejscami z dogodnym zejściem do wody. Na wyspie nie ma też piaszczystych plaż, a większość z nich charakteryzuje się wulkanicznym kamienistym i żwirowym nabrzeżem. Idealnym miejscem na kąpiel jest przykładowo Tamaduste z niewielką zatoczką nadającą się do kąpieli. Dogodne miejsce kąpielowe znajduje się w drodze do Calety, na które składa się położona wśród skał sadzawka wypełniona wodą morską. Dobrym miejscem kąpielowym jest pas kamienisto-piaszczystego wybrzeża wulkanicznego w pobliżu Timijiraque, na który lepiej zabrać obuwie kąpielowe. Ciekawe zatoczki kąpielowe Mar de las Calmas znajdują się przy drodze prowadzącej do La Restinga. Jedyna plaża (Playa de las Arenas Blancas) na wyspie przypominająca piaszczyste wybrzeże znajduje się nieopodal miejscowości Sabinosa. Wypocząć można również na położonej w obszarze zwanym La Dehesa ciekawej Playa de Verodal z rdzawoczerwonym piaskiem. Przyjemnej kąpieli można zażyć w niewielkiej, wulkanicznej zatoczce z basenami wypełnionymi krystalicznie czystą wodą – Charco Manso. Znane na całej wyspie są specjalne baseny z wodą morską Charco Azul, utworzone w skalnych zatoczkach niedaleko miejscowości Los Llanillos. W ich sąsiedztwie stworzono dla turystów specjalne miejsca do opalania.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
El Hierro, podobnie jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie nie jest włączona do Unii Celnej, co w praktyce oznacza nie tylko niższe ceny na towary ale też brak ograniczeń ilościowych. Należy jednak pamiętać, że wiele towarów objęte jest cłem wjazdowym kraju do którego wracamy – jak Polska. Szczegółowe ograniczenia wwozowe znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: http://www.msz.gov.pl/

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Hiszpanii jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów w Hiszpanii.

Ambasady i polskie placówki dyplomatyczne:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii
Hiszpania, Madryt, Guisando 23 bis, 28035
Tel.: +34 913 736605 Tel. dyżurny: +34 913 769555
www.madryt.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie
Hiszpania, Madryt, Goya 15 4°, 28001
Tel.: +34 914 362 632 Faks: +34 913 736 624

Instytut Polski w Madrycie
Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014
Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82

Estremadura

Formentera

Fuerteventura

Galicja

Gran Canaria

Ibiza

Kastylia - La Mancha

Kastylia - Leon

Katalonia

La Gomera

La Palma

Lanzarote

Madryt

Majorka

Minorka

Teneryfa

Zielone Wybrzeże

Hiszpania: Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże

Wybierz region Andaluzja , Andaluzja - Costa Almeria , Aragonia , Barcelona , Costa Azahar , Costa Blanca , Costa Brava , Costa De La Luz , Costa del Sol , Costa Dorada , El Hierro , Estremadura , Formentera , Fuerteventura , Galicja , Gran Canaria , Ibiza , Kastylia - La Mancha , Kastylia - Leon , Katalonia , La Gomera , La Palma , Lanzarote , Madryt , Majorka , Minorka , Teneryfa , Zielone Wybrzeże